www.forumyok.forumm.biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

2.Dönem 1.Yazılı Soruları

YazarMesaj
GeCe YaRıSı
Çaylak
Çaylak
GeCe YaRıSı

Kadın

2.Dönem 1.Yazılı Soruları Empty
MesajKonu: 2.Dönem 1.Yazılı Soruları   2.Dönem 1.Yazılı Soruları Icon_minitimePtsi Ara. 14, 2009 12:34 am

1. Fıkra ile deneme arasındaki farklar nelerdir?(10)

2. Aşağıdaki cümlelerdeki anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğru şekillerini yazınız.(10)

“Deniz dibindeki deprem ya da yanardağların patlamasından meydana
geldiği söylenen bu dev dalgalara karşı uyarı ağları da para etmiyor.”

“Gölün altında, yaklaşık yüz metre derinlikte 5 milyon metreküp radyoaktif tozlardan oluşan kütlenin varlığı bilinmektedir.”

“Sözlük kitaplarında beyaz kağıdın kefenlediği bu ölü kelimeyi nasıl diriltsek?”

“ Marmara denizinde zaman zaman görülen koyu sis deniz ulaştırmasını engelliyor.”

“Beyin zarı iltihapları iyi tedavi edilmezse ölüme hatta sara nöbetlerine yol açabilir.”

3.Aşağıdaki eserlerin türlerini ve yazarlarını yazınız.(5)

Heşt Behişt :……………………….. ……………………………

Bize Göre :………………………… ……………………………

4. Anlam daralması nedir? Örnek vererek açıklayınız.(10)

5. Aşağıdaki cümlelerdeki kelime gruplarını bulunuz. Bu kelime gruplarının çeşidini yazınız.(10)

“Başka türlü bir şey benim istediğim,
Ne ağaca benzer ne de buluta benzer”

6.Aşağıdaki cümlelerdeki yazım yanlışlarını düzeltiniz. Cümlelerin doğru şeklini yazınız.(5)

“ Madem ki gelmiyorsun, bende giderim. Ben de çok kitap olduğunu sende mi biliyorsun? Demekki haklıyım?”

7. Herhangi bir konuda bir deneme yazınız. (Deneme türünün özellikleri:30, cümlelerin doğruluğu:10, noktalama:5, yazım:5)

Not:Bunların cevapları elimde yok.Üzgünüm.
GeCe YaRıSı
Çaylak
Çaylak
GeCe YaRıSı

Kadın

2.Dönem 1.Yazılı Soruları Empty
MesajKonu: Geri: 2.Dönem 1.Yazılı Soruları   2.Dönem 1.Yazılı Soruları Icon_minitimePtsi Ara. 14, 2009 12:34 am

ßasit ; ama sağol yinede [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
2)...
*Deniz dibindeki deprem ya da yanardağların patlamasından meydana
geldiği söylenen bu dev dalgalara karşı uyarı ağları da para etmiyor.”
(deprem PatLAmaz) .
*Gölün altında, yaklaşık yüz metre derinlikte 5 milyon metreküp radyoaktif tozlardan oluşan kütlenin varlığı bilinmektedir.”
(''yakLaşık yüz m. derinlikte'' gölün altında olduğunun göstergesidir Gerksiz sözcük kullanımı ! )
*“ Marmara denizinde zaman zaman görülen koyu sis deniz ulaştırmasını engelliyor.”
(uLaştırması değil uLaşımını OlucaK)
*nöbet ölümden önce olur mantık hatası [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

ßenden 1 sorunun cevabı:
Heşt Behişt:Sehi ßEY- tezkire (biy.)
ßize göre : Ahmet HAŞİM- Deneme türü
6)
Madem ki gelmiyorsun, ben (de) giderim- de bağLaçtırr..
2. Ben(de) bağlaÇ deqil
3. Demek (ki) haklıyım Ki bağlaç OLan ''Kİ'' dir.

AKlınıza yatmazsa ''ES'' geçin [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

2.Dönem 1.Yazılı Soruları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-